3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? Günümüzde ufak parçalardan büyük modellere kadar birçok eşyada 3D yazıcılar kullanılmaktadır. 3D yazıcılar özel parçaların baskısında işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Son dönemde bu teknoloji o kadar ilerledi ki 3D baskı hizmeti yapan birçok şirket kuruldu. Hatta 3D yazıcı ile basılmış araba projesi gibi uç örnekler de mevcut. Bu yazımızda 3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? Başlığı altında 3D yazıcılardan bahsettik.

3D Yazıcı Nerelerde Kullanılır?

3D yazıcı nedir dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak nerede kullanıldıkları geliyor. 3D yazıcılar aklınıza gelebilecek neredeyse her yerde kullanılmaktadır. Bunları örneklediğimiz zaman hayatımızın ne kadar içerisinde yer aldığını göreceksiniz. 3D yazıcı nerelerde kullanılır?

  • Otomotiv sektöründe yedek parça üretiminde kullanılmaktadır. Bu sektörde ev tipi yazıcılar değil, sanayi tipi yazıcılar tercih edilmektedir.
  • Herhangi bir mini araç projesinde dişliler genellikle 3D yazıcıdan bastırılmaktadır.
  • Dizi film karakterleri, objeleri gibi hayran ürünleri bazen 3D yazıcı ile bastırılmaktadır.
  • Mimari maketler artık 3D yazıcılardan bastırılıyor. Bu sayede daha az emek ve daha az süreyle kusursuz maketler ortaya çıkabiliyor.
  • Drone gövdeleri 3D yazıcılarla basılabiliyor.

Bunlar gibi daha birçok örnek yazılabilir. Kısacası 3D yazıcılar fiziki parçanın girdiği her yerde kullanılabilir. 3D yazıcıların bu kadar sıkça tercih edilmesinin sebebi maliyetinin az olması ve kullanımının kolay olması.

3D yazıcıda bir şey bastırmak istiyorsanız buna özel çizim programlarını kullanarak tamamını bilgisayardan çizebilirsiniz. Ardından filament adı verilen 3D yazıcı baskı maddesi ile 3D baskı gerçekleşecektir. Filament maddesini kullanarak baskı yapmak diğer seçeneklere kıyasla daha düşük maliyet sağlamaktadır. 3D çizim yapmak ise fiziki maket yapmaya kıyasla çok daha kolaydır.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3D yazıcılar gerçekten ilgi çekici bir teknoloji. Çalışma prensibi ise bir o kadar basit. 3D yazıcı nasıl çalışır sorusuna cevap olarak kısaca açıkladık.

3D yazıcılarda step motorlar bulunur ve bu motorlar milimetrik hassasiyete sahiptir. Bu motorlar sayesinde 3D yazıcını baskı ucu X, Y, Z eksenlerinde konum kontrollü olarak hareket edebilir. 3D yazıcıya bir model gönderdiğiniz taktirde yazıcının içindeki yazılım en alt katmandan başlamak üzere baskıya başlayacaktır. Filamentin çıktığı ucun konumu yazılım tarafından otomatik olarak ayarlanır ve step motorlar tarafından hareket ettirilir. Nozzle olarak tabir edilen bu uç filamentin eriyebilmesi için sıcak durumdadır. Filament eriyerek çıkar ve yüzeye yapıştığı anda donarak katı hale geçer. Bu işlem yazıcı tarafından defalarca tekrarlanarak 3 boyutlu modeller üretilmiş olur.

3D yazıcılar fiyatlarına ve kullanım alanlarına göre oldukça geniş bir skalaya sahip. Ucuz ev tipi yazıcılar küçük boyuta sahip parçalar basabiliyorlar ve ince detayları pürüzsüz yapamıyorlar. Bu sebeple ince geçiş yerlerinde kalan çapakları baskı sonrası bıçak yardımıyla temizlemek gerekiyor. Buna ek olarak, 3D yazıcı ile basılan figür ve maketlerde ek boyama işlemlerine de ihtiyaç duyuluyor. Gelişmiş yazıcılarda ise büyük parçalar bile tek parça halinde bastırılabiliyor. Ancak tabii ki evde kullanacaksanız ekonomik modelleri tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. 3D baskılar yapmak istiyorsanız 3D çizim yeteneğinizi de geliştirerek daha profesyonel işler çıkartabilirsiniz.

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?
Baskı yapan bir 3D yazıcı

 

Leave a Reply