Raspberry Pi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Raspberry Pi nedir, diye soracak olursanız kısaca 29 Şubat 2012 tarihinde tanıtılmış bir mikro bilgisayardır. Çıkış amacı bilgisayarların çalışma prensibini en temel haliyle göstermektir. Kısacası eğitim gerekçesiyle çıkmıştır. Ancak Raspberry Pi donanımı ve bileşenleri yıldan yıla geliştirilerek projeler için kullanıma yatkın hale getirilmiştir.

Raspberry Pi nedir sorusuna özetle çok küçük bir bilgisayar diyebiliriz. Raspberry Pi donanım için gereken tüm parçaları üzerinde bulunduran tek CPU’lu bir karttır. Ayrıca kolay bağlantı kurulabilen birçok pine sahip olduğu için ek bileşenler kolayca bağlanabilir. Raspberry Pi birçok donanıma sahiptir ancak bunları kullanabilmek için ek malzemeler satın almanız gereklidir. Raspberry Pi’ye Mouse, klavye, monitör, hoparlör, kulaklık gibi bileşenleri rahatlıkla bağlayabilir ve çalıştırabilirsiniz. Tüm bunları bağlamak için gerekli donanıma sahiptir, siz sadece bağlayacağınız ekipmanı satın almalı ve doğru bir bağlantı kurmalısınız.

Raspberry Pi her ne kadar ilkel gözükse de basit amaçlarla kullanmak istediğinizde gayet yeterli bir bilgisayar olabilmektedir. Kaliteli ses çıkışına sahip olduğundan hoparlör veya kulaklık yardımıyla kaliteli bir şekilde sesleri duyabilirsiniz. Görüntü çıkış pinleri HD görüntüye olanak sağlamaktadır. Buna uygun bir monitör bağladığınızda HD olarak görüntü alabilirsiniz. Raspberry Pi üzerindeki işlemci versiyonuna göre değişkenlik gösterse de genel anlamda basit işler için yeteri hıza sahip bir işlemcidir. Raspberry Pi nedir sorusunun temel açıklaması bu şekildedir. Eğer Raspberry hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Raspberry Pi Çeşitleri

Raspberry Pi nedir dediğiniz zaman Raspberry Pi’nin çeşitlerini de bilmelisiniz. Raspberry Pi temel olarak iki ayrı çeşide ayrılmaktadır. Bunlar A ve B versiyonlarıdır.

Raspberry Pi Model A

Raspberry Pi Model A ucuz fiyatlı versiyondur. Genel özellikleri model B ile hemen hemen aynıdır ancak bazı eksikleri vardır. Ethernet girişine sahip değildir. Yalnızca bir adet USB girişi bulunmaktadır. Ayrıca RAM’i daha düşük olduğu için çalışma hızı daha yavaştır. Ancak işlemci gücü ve çalışma gerilimi Model B ile aynıdır. Raspberry Pi Model A satış fiyatı 25 dolar olarak belirlenmiştir. Ülkemizde vergiler, komisyonlar gibi etkenlerden dolayı satış fiyatı değişkenlik göstermektedir.

Raspberry Pi Model B

Raspberry Pi Model B daha gelişmiş bir versiyondur. Ethernet girişine sahiptir. 4 adet USB girişi bulunmaktadır. 256 MB RAM’e sahip Model A’dan 512 MB RAM ile üstündür. Bu ekstra özelliklerinden dolayı Model A’ya göre biraz daha ağırdır ve boyutu daha büyüktür. Raspberry Pi Model B satış fiyatı 35 dolardır.

Raspberry Pi çeşitleri bunlarla sınırlı değildir. Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4 gibi versiyonlar mevcuttur. Bu versiyonlarda eklenen yenilikler, geliştirilen donanımlar mevcuttur. Kullanım alanınıza göre özellikleri araştırarak doğru kartı seçmelisiniz. Üst versiyonu almanın bir zarar olmayacaktır, yalnızca daha pahalıdır.

Raspberry Pi Nerelerde Kullanılır?

Raspberry Pi nedir konusunu bu şekilde özetlemiş olduk. İşin asıl önemli kısmı ise bu kartların gündelik hayatımızdaki yeri. Raspberry Pi nerelerde kullanılır konusuna gelirsek, kullanım alanlarını aşağıda görebilirsiniz.

Raspberry Pi nerelerde kullanılır:

Eğitim

Raspberry Pi çıkış amacı olan eğitimde kullanılmaktadır. Bilgisayarların ve işlemcilerin çalışma prensipleri, kolay pin bağlantıları, donanım tanıtımı gibi temel eğitimlerde Raspberry Pi kullanılmaktadır.

Kablosuz Ekipmanlar

Raspberry Pi ile kablosuz ekipmanlar oluşturabilirsiniz. Kablosuz kulaklık, kablosuz hoparlör bunun başlıca örnekleridir. Ayrıca uzaktan kumanda ile yönetilen kapılar, kapaklar da buna örnek olarak gösterilebilir.

Akıllı Ev Sistemleri

Raspberry Pi günümüzde en yaygın olarak akıllı ev sistemlerinde kullanılmaktadır. İnternete bağlanabilme özelliği sayesinde ev uzaktan internet aracılığıyla yönetilebilir ve evden bilgiler alınabilir. Akıllı ev sistemlerinde Raspberry Pi ticari olarak sıkça kullanılmaktadır.

Raspberry Pi sunduğu avantajlara kıyasla çok düşük fiyata sahip olduğundan ötürü elektronikçiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Otonom sistemler, mini bilgisayarlar gibi konularla ilgileniyorsa siz de Raspberry Pi kullanımını ve programlamasını öğrenmelisiniz. Son olarak, Raspberry Pi gücünü Linux işletim sisteminden almaktadır.

Leave a Reply