Transistör Ne İşe Yarar?

Elektronikte çok yaygın kullanılan transistör hakkında bilgi edinmek için transistör ne işe yarar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Elektroniğin temel bileşenlerinden sayılan, birçok noktada hayat kurtarıcı olan transistörler hakkında bilgi edindiğinizde daha profesyonel devreler yapabilirsiniz. Transistör 1947 yılında bulunmuştur ve bulunduğu günden bugüne genel yapısı hala aynıdır ve hala aynı gerekçelerle kullanılmaktadır. Transistörün devreler için önemini, işlerimizi ne kadar kolaylaştırdığını yazımızın devamında detaylıca öğreneceksiniz. Transistörü bir elektronikçi gözünden açıklamak amacıyla Transistör Ne İşe Yarar başlıklı yazıyı yazdık.

Transistör Nedir?

Transistör ne işe yarar konusunda önce transistörün ne olduğunu kavramamız gerekiyor. Transistör nedir konusunda fikir sahibi olduğunuzda ne işe yaradığını ve nerelerde kullanıldığını kendiniz de yorumlayabilirsiniz. Transistör nedir?

Transistör, çok küçük bir gerilim veya akım uygulayarak orta veya büyük ölçekli gerilim veya akımları kontrol edebilmeye yarayan yarı iletken bir devre elemanıdır. Kısacası bir sinyal görevlisi diyebiliriz. Transistör sayesinde elektronik anahtarlamalar yapılabilmektedir. Elektronik anahtarlama yapabilmek elektronik dünyası için bir devrim niteliğindedir. Günümüzde birçok entegrede transistörler gömülü olarak bulunmaktadır.

Transistörler yapıldığı malzemeye göre iki sınıfa ayrılmaktadır. PNP ve NPN olmak üzere iki tip transistör vardır. PNP transistörlerin yapısında iki adet P tipi yarı iletken ve bir adet N tipi yarı iletken bulunurken NPN transistörlerde iki adet N tipi yarı iletken bir adet P tipi yarı iletken malzeme bulunur. PNP ve NPN transistörlerin basit kullanımlar için bir farkı yoktur, yalnızca devreye bağlanış biçimi değişmektedir.

Transistörler 3 adet bacağa sahiptir. Emitter, Base ve Collector. Base bacağı sinyali göndereceğimiz bacaktır. Emitter ve Collector bacakları devreye uygun şekilde bağlandıktan sonra base bacağına gerilim vererek emitter ve collector bacakları arasında akım geçişi sağlayabiliriz. Verdiğimiz gerilime göre geçecek yük ayarlanabilmektedir. Transistör nedir sorusunun cevabını bu şekilde özetlemiş olduk.

Transistör Nerelerde Kullanılır?

Transistörün nasıl kullanıldığını anlamış olmalısınız, oldukça kolay bir kullanıma sahip ve elektronikteki işlevi çok büyük. Transistör nerelerde kullanılır dediğimiz zaman aklımıza sayısız örnek geliyor. Ancak bunların önde gelenlerini sıralayacak olursak;

  • Yük anahtarlama: Transistör kullanarak büyük yüklerin anahtarlanmasını sağlayabiliriz. Düşük akımlı sinyaller ile büyük yüklerin geçişini kontrol edebilir veya tamamen durdurabiliriz.
  • Lojik kapılar: Lojik kapı devrelerinde transistör kullanılmaktadır. Birden fazla transistör kullanılarak AND, OR, NOT kapı devreleri yapılabilmektedir.
  • Yükseltici devreler: Transistörler yükseltici devrelerde de kullanılmak zorundadır.

Not: Transistör kullanırken base bacağına mutlaka direnç koyulmalıdır. Base bacağı en ufak sinyallerden bile etkileneceği için oluşacak parazitler devrenizde kontrolsüzlüğe sebep olabilir. Ufak bir direnç kullanarak bu parazitlerin önüne geçebilirsiniz. Direnç hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply