Voltaj Regülatörü Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Voltaj regülatörü nedir, nerelerde kullanılır bakıldığında gerilim seviyesini otomatik olarak sabit bir değerde tutabilmek için tasarlanmış cihazlardır. Her elektronik cihaz belirli gerilim koşullarında tam verimde çalışabilir, aksi takdirde cihazlarda arızalar yaşanmaktadır. Gerilim dalgalanmalarında meydana gelen devre elemanlarına zarar verilmemesi için voltaj regülatörü sayesinde önlenebilmektedir.

Voltaj Regülatörü Nedir?

Voltaj regülatörü nedir bakıldığı zaman bir güç kaynağına bağlı olarak çalışan veya şarj olan cihazların her zaman doğru voltaj almasını sağlamak için bu sistem kullanılır. Önemsiz görünen bu cihazlar aslında cihaz güvenliğinin bir numaralı önceliği olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber elektronik cihazlarda popüler hale geldi. Fakat tüm elektronik cihazlar elektriğe yani bir güç kaynağına ihtiyaç duyar. Cihaz bağlı olduğu güç kaynakları ile çalışırken veya şarj olurken doğru voltaj düzeyine maruz kalması son derece önemlidir. Bu voltaj seviyesini ayarlayan ve her daim doğru düzeyde tutan bir sistem regülatörüdür.

Voltaj Regülatörü Neden Kullanılır?

Elektrik ve elektronik sistemlerinde düzenli ve sabit bir gerilim gerektiği zaman voltaj regülatörü kullanılmaktadır. Özellikle kararsız olan şebeke koşulları için şebeke gerilimi dalgalanmalar yapabilmektedir. Tüm bu dalgalanmalar belli sınırlar içerisinde olursa çok fazla problem yaşanmaz fakat yukarı ve aşağı yönde büyük dalgalanmalar yaşanırsa beslenilen yüklere ciddi zararlar verebilir. Voltaj regülatörü neden kullanılır konusunda bu tarz durumlarda ve özellikle kritik yüklerin beslendiği yerlerde sabit bir çıkış gerilimine ihtiyaç duyulur.

Voltaj regülatörü girişine uygulanan gerilim değişken olsa bile çıkışından sabit bir gerilim alınabilen cihazlar olmaktadır. Değişken gerilimler yüke uygulanmaz ve önce regülatörden geçirilir. Daha sonrasında yüke uygulanır ve bileşenleri hasarlardan korumak için tampon görevi görür.

Voltaj Regülatörü Nerelerde Kullanılır?

Voltaj regülatörü nerelerde kullanılır bakıldığı zaman günümüzde gerilim dalgalanmalarına duyarlı birçok elektronik cihaz için kullanışlı bir güç çözümü haline gelmiştir. CNC makineleri, televizyon setleri, klimalar, tıbbi cihazlar, bilgisayarlar, laboratuvar ekipmanları, endüstriyel makineler, telekomünikasyon ekipmanları ve benzeri gibi birçok cihazları korumak için voltaj regülatörü kullanılabilir.

Voltaj Regülatörü Çeşitleri

Voltaj regülatörü çeşitleri bakıldığı zaman piyasada çok çeşitli otomatik voltaj regülatörleri bulunur. Bu regülatörler ihtiyaç duyulan tipi ve kapasitesinin gerektirdiği şekilde tek veya üç fazlı üniteler olabilir. Dengeli yük modelleri ve dengesiz yük modelleri olarak üç fazlı regülatörler iki modelde gelir. Bunlar bir uygulamanın belli bir bölümünde veya uygulamanın tümünde kullanılabilir. Ek olarak bunlar hem analog hem de dijital tip regülatör üniteleri olabilir.

Yaygın voltaj regülatörü tipler arasında manuel olarak çalıştırılan,

  • Solid-state veya statik dengeleyiciler
  • Anahtarlanabilir regülatörler
  • Otomatik röle tipi regülatörler
  • Servo kontrollü dengeleyiciler

Gibi çeşitleri bulunabilir. Dengeleme işlemlerine ek olarak çoğu regülatör giriş, çıkış düşük gerilim kesme, giriş çıkış yüksek gerilim kesme, aşırı yük kesme, çıkış başlatma ve durdurma tesisi, manuel ve otomatik başlatma, gerilim kesme ekranı, sıfır gerilim anahtarlama gibi ek özelliklerle beraber üretilir.

Voltaj Regülatörü Seçimi Nasıl Yapılır?

Voltaj regülatörü seçimi nasıl yapılır bakıldığında biz cihaz için regülatör almadan önce birkaç faktörü göz önünde bulundurmak en önemlisidir. Tüm faktörler cihazların ihtiyaç duydukları gerilim, kurulum alanında yaşanan voltaj dalgalanmaların seviyesi, cihazın tipi, regülatörün tipi, dengeleyicilerin çalışma aralığı, aşırı gerilim veya düşük gerilim kesmesi, kontrol devresi montaj tipi olarak sayılabilir.

Bir regülatörün bağlanacağı cihazın etiket detaylarını inceleyin ve teknik özelliklerini de kullanım kılavuzu üzerinden kontrol edin. Regülatör oranına tipik olarak yüzde 20 ila 25 güvenlik payı eklenmesi önerilir ve gelecekte yükün derecesinin artması durumunda regülatör değiştirilmeden aynı cihazla daha yüksek bir yük kontrol edilebilir.

Voltaj Regülatörü Çalışma Prensibi

Voltaj regülatörü çalışma prensibi bakıldığı zaman bir gerilim regülatöründe aşırı ve düşük gerilim koşullarındaki gerilim düzeltmesi yükseltme ve kovalama olmak üzere iki temel şekilde gerçekleştirilir. Bu işlemler otomatik veya manuel olarak veya otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Düşük voltaj koşullarında boost işlemi voltaj nominal bir seviyeye yükseltirken, yüksek voltaj koşullarında ise buck işlemi voltaj seviyesini azaltır.

Regülasyon kavramı, şebeke kaynağına veya ana şebeke üzerinden gerilim eklenmesi veya çıkarılması demektir ve böyle bir işlemi gerçekleştirmek için anahtarlama röleleri ile farklı konfigürasyonlarda bağlanmış bir transformatör kullanılır.

Leave a Reply